Mali Ajans

Vergi ve SGK Affından Yararlanmanın Avantajları ve Amaçları

2016 Vergi Affının Süresi, 2016 vergi affından yararlanma ne zaman başlıyor, 2016 sgk affından faydalanmak için şartlar ve ödeme seçenekleri, Af kapsamına giren borçlar hangileri, Afların mükellefler için ne gibi avantajlar sağlayacak.

Vergi ve SGK Affından Yararlanmanın Avantajları ve Amaçları
21 Ağustos 2016 - 14:54

2016 ağustos ayı başından bu yana sürekli gündeme gelen vergi ve sgk afları hakkında bir çok kanun ve uygulanma şekli netlik kazanmış durumda. TBMM’ de görüşülerek kabul edilen 2016 vergi ve sgk affı bir çok esnafın ödeme konusunda zorluk çektiği vergileri, inceleme aşamasındaki mükelleflerin dosyalarında netlik ve işlemlerinde hız kazandırma, borcundan dolayı bir çok sgk teşvik ve indirimlerinden faydalanamayanların sunulan indrim ve teşviklerden faydalanmasını sağlayacak.

Getirilen bu vergi affı yasası ile yatırımların ve istihdamın arttırılması, üretimin teşvik edilmesi, araştırma-geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesi ve ülkemizin cazip bir yatırım merkezi halinde getirilmesi konusunda fayda sağlayacaktır.

2016 Vergi – SGK affı kapsamına giren borçlar

– Ödenemeyen vergiler ve uygulanan cezalar,

– Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı,

– Ödenemeyen gümrük vergileri faiz ve idari para cezaları,

– Ödenemeyen Sgk primleri,

– Topluluk sigortası primleri,

– Emeklilik keseneği ve kurum karşılığı,

– İşsizlik sigortası primi,

– Sosyal güvenlik destek primi ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, cezai faiz, gecikme cezası gibi fer’i alacaklardır.

Çıkarılan Af ile Amaçlanan Fayda ve Yararlar..

1- Özel sektördeki vergi mükelleflerinin devlete olan borç yükünün hafifletilerek borçlara taksitle ödeme kolaylığı getirilmesi,

2- İhtilafların uzlaşma kanalı ile sonlandırılması,

3- Vergi incelemesi aşamasında bulunan dosyaların dava yoluna gidilmeksizin çözülmesi,

4- Vergilemede öngörülebilirliğin arttırılarak geçmiş vergilendirme dönemleri ile ilgili olası risklerin ortadan kaldırılması,

5- Kaynakların milli ekonomiye kazandırılması.

6- İşletme kayıtlarının fiili durumlarına uygun hale getirilerek kayıtlı ekonomiye geçişin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

(Kaynak gösterilmeden kopyalanamaz)
Kaynak: Musa ŞAHAN
www.maliajans.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber
yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber