Mali Ajans

Vergi kimlik numarası ile Tc kimlik numarası aynımı ?

Vergi kimlik numarası ile Tc kimlik numarası aynımı ?
20 Mart 2018 - 0:13

Son 10 yıl içerisinde gelir idaresi alt yapısını en üst seviyede güçlendirerek arşivleme ve sınıflama algoritmaları ile istenilen bilgiye daha kısa sürede ulaşılmasını sağlayarak vergi dairesinden faydalanan vatandaşlar ile vergi kayıtları bulunan mükelleflerin gerek gerek vergi beyan işlemleri gerekse de vergi tahsilat ve ödeme girişimine kadar bir çok alan ve bölümde yenilikler yaptı. Daha önceleri yapılan el ile kağıt üzerinde beyan işlemleri belirli dönemler halinde vergi dairesi memurlarınca vergi dairesindeki mükellefe ait defterlere işlenmekte ve bu büyük ölçüde vakit kaybı yaratmaktaydı. Aynı zamanda yapılan beyanlara el ile kesilen makbuz koçanları ile vergi dairesi veznelerinde ödeme işlemlerine ayrı bir zahmet gerektiriyordu. Ama artık teknolojinin getirdiği bir çok yeniliği gelir idaresi vergilendirme alanındaki bir çok yerde kullanarak bu işlemlere son vermiştir. Vergi dairelerinde ise mükellef için oluşturulan kayıt ve sicil işlemlerinde kişiye ait bir numara tanımlama işlemi yapılarak, tahakkuk servisinden tahsilat servisine kadar vatandaşın vergi, ceza ve tahsilat kayıtları bu numara üzerinden sorgulanmaktaydı. 10 haneden uluşan vergi numaraları  artık vatandaşın kullanması zorunlu olmayıp vergi dairelerinde TC kimlik numarası yardımı ile yukarıda bahsedilen tüm işlemleri çok kısa ve seri bir şekilde işlemlerini ve sorgulamalarını hallede bilmektedir.

Şahıs mükellef ve vatandaşlara vergi kimlik numarası kullanımı zorunlu mu ?

Hayır şahıs vergi mükellefleri istediği takdirde vergi işlemlerini oluşturan fatura, kaşe ve aldıkları ürünlere ait faturalarının vergi kimlik numarası alanına  TC kimlik numaralarını yazarak işlemlerini çok kolay bir şekilde halledebilirler.

Şirketler için vergi numarası kulanım nasıldır ?

Şirketler ticaret tescil işlemlerini yaptırdıkları esnada unvanlarına tanımlanan potansiyel vergi kimlik numaraları tescil işleminden sonra 10 haneli resmi vergi kimlik numaralarına dönüşerek şirket adına yürütülen ve ticari işlemlerde vergi numaraları kullanımı zorunludur.  Aynı şekilde dernek ve kooperatifler içinde vergi daireleri tarafından tanımlanan potansiyel vergi numaralarını tüm makbuz ve kayıtlarında kullanımı zorunlu olmakla birlikte verecekleri dernek beyannamelerinde bildirmelidir.

Vergi mükellefi olmayanlar vergi numarasını nasıl ve nereden alırlar;

Vergi dairelerine mükellefiyet kaydı bulunmayan kişiler istediği takdirde vergi dairelerinin sicil servislerine yazacakları bir dilekçe ile isimlerine tanımlanacak potansiyel vergi kimlik numaralarını almaları mümkündür.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber
yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber