Mali Ajans

Ev Alımlarında Tapu Bedeli İle İlgili Bilgiler

Taşınmazın tapuda gerçekleşen alım ve satış işlemi için yapılan harç ve tapu masrafları ne kadar çıkıyor, tapu masrafları nasıl ve kim öder, tapu harcını alıcı mı öder satıcı mı ? gibi sorularının cevabı haberimizin detayında..

Ev Alımlarında Tapu Bedeli İle İlgili Bilgiler
19 Eylül 2018 - 4:17

Herkesin en büyük hayali bir ev sahibi olmak ve halk tabirince başını sokacak bir yuvası olsun ister. Ev alırken arsa alırken kişilerin o şeyi satın almak için harcadığı paranın yanı sıra o gayrimenkulü tapuda adına geçirmek için belirli miktarda harç ve ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır. Bir gayrimenkul alırken ya da satarken satıcı da alıcı da devlete belirli miktarda bir harç öder. Tapu harcı veya bedeli satışı yapılan gayrimenkullerin tapuda belirtilen satış fiyatının %4 ü olarak hesaplanır. Örnek vermek gerekirse 100 bin TL’lik bir ev alındığında 2 bin TL gayrimenkul alıcısı, 2 bin TL de satıcı toplamda 4 bin TL devlete harç ödenir.

Tapu Harcı Nasıl Ödenir?

Bu miktar tapu memurlarınca hesaplanır ve size bildirilir. Alıcı ve satıcı belirlenen bedeli yatırılması istenen bankaya yatırır. Bankadan alınan makbuzlar tapu memuruna verilir ve tapu memuru işlemin gerçekleştiğine dair makbuzları keser ardından resmi dosyayı düzenler ve tapu işlemi karşılıklı olarak yapılır. Tapu müdürlüğü ile sözleşmeli olan bankalarla birlikte satış işlemi yapmış olunan tapu müdürlüğünden cep telefonuna mesaj olarak gönderilen 12 ya da 13 haneli seri numarası ile tapu harcı, damga vergisi ve döner sermaye gibi masrafları bütün bankaların kredi kartı ile Gelir İdaresi Başkanlığı internet sayfasından ödeme işlemi yapılabilir. Tapu masrafını alıcı mı öder satıcı mı ?. Genelde ülkemizde bu yüzde 4 lük masraf taşınmazı kim alıyorsa tapu masrafları alıcı tarafından ödenmesi şeklinde oluşur. Bu yüzden alım satım işleminden önce bu konu hakkında mutlaka konuşup görüşmeniz anlaşmazlık çıkmaması için faydanıza olacaktır.

Yapılmaması Gerekenler

Devlete düşük tapu harcaması yapmak için alınan veya satılan evi olduğundan daha düşük değere göstermek ilerde daha büyük sorunlara neden olabilir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafınca sıkı takip edinilen bu konu hem alıcıya hem de satıcıya yapılan işlemden ötürü cezalar verilebilir. Örnek vermek gerekirse Gelir İdaresi Başkanlığı bankadan çekilmiş olan konut kredisi tutarını isteğe bağlı beyan edilen tapu harcı bedeli ile karşılaştırabilir. Bankadan çekileni kredi miktarı beyan edilen tapu harcından daha fazla görünen bu bireylere aralarındaki farkın %4’üne karşılık gelen eksik masraf bedelini yasal faiz ve hesaplanmış eksik tutarın %25’ine karşılık gelen vergi cezası ile yollayabilir.

Emlak Vergisinden Muaf Olan Kişiler

Emekli olanlar, ev hanımları, işsiz kişiler, dul ve yetim maaşı alanlar, şehit akrabaları, gaziler, engelli kişiler. Bu kişilerin ek herhangi bir gelirleri olmaması durumunda ve alanı 200 m²’yi geçmeyen bir tane konutları olması halinde bu vergiden muaftır. Gayrimenkul alındıktan sonra 5 yıl içinde satılırsa mülkü satın alan kişi belirtilen kanuna göre emlak değer artış kazancı vergisini öder. Evin 5 yıl boyunca maliyet ve satışından kazanılan kar üzerinden hesaplanmış bu bedel, eğer miras ve bağış yoluyla satışı yapılmışsa bu ev için alınmaz. Vergiden gelir kazanan yani satan taraf sorumlu olur. Kentsel dönüşüm içerisine giren ve yıkımı gerçekleştirilen binalarda emlak değer artış kazancı, aynı alım satım sözleşmesinde olduğu gibi tekrar hesaplanır.

2018 Tapu Harcı Hesaplama

Gayrimenkul Satış FiyatıAlıcının Ödeyeceği Tapu HarcıSatıcının Ödeyeceği Tapu Harcı
100.000 TL1.500 TL1.500 TL
200.000 TL3.000 TL3.000 TL
300.000 TL4.500 TL4.500 TL

 

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -
     blank

     BORSA

    • -
     blank

     DOLAR

    • -
     blank

     EURO

    • -
     blank

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber
    yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber