Mali Ajans

Sigorta Giriş – Başlangıç İçin Gerekli Evraklar

SGK – ssk kapsamında işe giriş yapılmasında işçi dosyasında bulunması gereken ve işverene çalışanın sigorta giriş başlangıcı yapılması için gerekli evraklar hangileridir?

Sigorta Giriş – Başlangıç İçin Gerekli Evraklar
29 Kasım 2017 - 23:23

Çalışan kişiler işverenin işçiye karşı sağlık ve emeklilik adına birimleri yapabilmesi için işçinin işverene ait bir sgk dosyasında işe başlatılmış olması gerekir. Bu işe başlaması neticesinde takip eden ay itibari ile işveren tarafında işçi adına yılık sigorta bildirgesi verilir ve çıkan prim sgk merkezlerince belirlenen banka ve ptt şubelerine ödenir. Peki ilk işe giriş esnasında işveren tarafından işçiden hangi evraklar istenir ? işçinin ssk işe girişi için toplaması gereken evraklar nedir, nereye verilir. Haberimizin detayında bu konu hakkında sizi bilgilendireceğiz.

Sigorta Girişi İçin Verilmesi Zorunlu Olan Evraklar Hangileridir ?

İşverence çalışacak kişinin sgk girişi yapabilmesi için öncelikle işçinin kimlik bilgilerine ihitiyacı vardır. Bu bilgilerin yanı sıra aşağıda sayacağımız evraklarda muhasebe bölümü , personel bölümleri tarafından işçi adına oluşturulan özlük dosyalarının içerisinde saklanır.

Hangi Evraklar Sigortalı Özlük Dosyasına Konur

  1. Sağlık Raporu
  2. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  3. Aile Bildirim Formu
  4. 1 Adet Resim
  5. Varsa diploma ve kurumlar tarafından verilen kurslar için evrak fotokopisi
  6. İşe giriş formu (işverence hazırlanır)
  7. Adli Sicil Kaydı Dökümü (E-devlet Üzerinden Alınır)
  8. İkametgah kağıdı  (E-devlet Üzerinden Alınır)

Bu evraklar işverene teslim edildikten sonra muhasebe bölümünde işçi için uygun görev kodu ile kişiyi işverenin dosyasına İnternet üzerinden işçi girişi yaparak bildirimde bulunur.  Yapılan işe girişler e devlet üzerinden hemen görünmemekle birlikte ancak bir sonraki ay içinde verilerek aylık bildirgenin sisteme yüklenmesi ile giriş yapılıp yapılmadığı öğrenilebilir, veya işçi sgk merkezlerine gidip TC kimlik numarası ile yaptığı sorgulama sonrası işe girişi yapılıp yapılmadığını görür. Bazı hallerde işverence kanunda belirtilen sigortalı deneme süresi doluncaya kada rişe girişi yapmaz ve bekletir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber
yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber