Mali Ajans

SGK’ya Ödenmemiş Prim borcu Olan Mükelleflere Özel Uygulama!

Sosyal Güvenlik Kurumu borçlarını düzenli ödeyemeyen ve borcu olan işverenlere 31.03.2018 tarih ve 30377 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2018/11500 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile son 1 yıllık borçları için tecil ve taksitlendirme yapabilecektir.

SGK’ya Ödenmemiş Prim borcu Olan Mükelleflere Özel Uygulama!
11 Nisan 2018 - 10:48

SGK’ya Ödenmemiş Prim borcu Olan Mükelleflere Özel Uygulama!

Söz konusu karar kapsamında;

Uyumlu prim borçlusu: Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle yıllık gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olanlardan;

a-) Başvuru tarihi itibarıyla en az 3 yıldır prim ödeme yükümlüsü olup,

b-) Başvuru tarihinden geriye doğru 3 yıla ait prime ilişkin belgeleri sürelerinde vermiş (Kanuni süresinde verilen belgelere ilişkin olarak kanuni süresinden sonra düzeltme amacıyla verilen belgeler bu şartın ihlali sayılmaz.)

c-) Son 1 yıl içerisinde borçlarını ödeyememiş olan borçluları ifade etmektedir.

6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’un 48/A maddesi kapsamında uyumlu prim borçlusu son 1 yıla ait borçlarını aşağıdaki şartlar kapsamında Kuruma ödeyebilecektir.

1-) Zor durum hali, tecil ve taksitlendirme süreleri ve tecil faiz oranlarının tespiti,   (Tecil ve taksitlendirme işlemlerinde, uyumlu prim borçlularının “çok zor durum” hali, tecil süreleri ve uygulanacak tecil faizinin tespitinde 2018/11284 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında belirtilen kriterler esas alınacaktır.)

2-) Mali durum analiz raporları, (Yetki verilmiş serbest muhasebeci malî müşavirler ile yeminli malî müşavirler tarafından işyeri kayıtlarının incelenmesi sonucunda,  2018/11284 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla belirlenmiş hesaplama yöntemine uygun olarak düzenlenen raporlar.)

3-) Tecil edilecek gecikme cezası ve gecikme zammı (Tecil edilecek borç tutarına uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı oranı yerine Türkiye İstatistik Kurumunun yayımladığı Yİ-ÜFE aylık değişim oranları basit usulde uygulanacaktır.)

Söz konusu prim ve diğer borçlar bakımından taksitlendirme imkânı 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren vadesi gelen borçlara uygulanacaktır.

6183 Sayılı Kanun kapsamında borçlarını tecil ve taksitlendirme yapan işverenler, SGK prim teşvikleri açısından “borçlu” sayılmamakta ve dolayısıyla teşviklerden yararlanabilmektedir.

Yukarıdaki şartlar kapsamında Kuruma borcu olan işveren veya yetkililerinin söz konusu uyumlu prim ödeme şartlarından yararlanmalarını önemle hatırlatırız.

Bilgilerinize sunarız.

Ş.A. Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber