Mali Ajans

Rapor Parası Sorgulama

Rapor Parası Sorgulama, Rapor Parası Kaç Günde Yatar?

Rapor Parası Sorgulama
06 Şubat 2018 - 20:47

SGK tarafında sigortalı olarak para karşılığı iş gücü sağlayan kişiler için hastalık, iş kazası, meslek hastalığı ve analık benzeri sağlıksal problemler ile karşılaşıp yetkili hastanelerce sigortalı hasta için verine geçici iş göremezlik raporu temin eden kişiler SGK fonu tarafından karşılanmak üzere ssk rapor ödemesi yapmaktadır. SGK tarafından elde edilen rapor ücreti banka hesabınıza gönderilip gönderilmediğini sanal ortamda online olarak rapor parasi sorgulama  işlemi ile sorgu yaparak bilgi alabilirsiniz. Sorgulama ekranında eğer raporumuz hastane ve muhasebe tarafından işlem ve usule uygun onaylama sürecinden geçti ise rapor para ödemesinin hangi banka veya ptt şubelerince çekebileceğinizi ve yatış zamanını öğrenebilirsiniz.  

Ödeme Hakkında Önemli Uyarı: sigortalı kişinin adına ssk – Sgk rapor ödemesi içerisinde bulunduğunuz her ayın 8-14’ü zaman diliminde anlaşmalı banka olarak ziraat bankası vasıtası ile ödeme yaparken artık PTT ve SGK arasındaki uygulanan protokol anlaşması üzerine  20 /07/ 2017 tarihinden itibaren rapor ücret ödemesini PTT şube ve merkezleri tarafından gerçekleşecek.  Raporun hastane ekranından muhasebeci onayına kadar geçen rapor bitim süresi sonunda sigortalı bulunduğunuz işverene ait SGK muhasebe kanalı ile PTT kurumuna iletmesi ile ödemenizi almanız mümkün. Rapor Parasını Kaç Günde Almalıyım: Adınıza yatırılan rapor parasını çekmeniz için süre belirli bir süre verilmektedir, bu süre 2 aydan oluşur, eğer siz paranızı gidip ptt şubesinden çekmezseniz PTT tarafından adınıza gelen ödeme bağlı bulunduğunuz SGK kurumuna tekrar iade edilir.  

Adımıza yatan sgk rapor parası sorgulama, istirahat parası sorgulama nasıl yapılacak..

SGK bünyesince rapor parası ödeme işleminin gerçekleşme olayını size ait E-devlet şifre ve kullanıcı adı ile edevlet sitesinden sorgulama yapabilirsiniz. E-devlet için kullanacağınız şifreniz yoksa rapor parasının ne aşamada olduğunu ssk-sgk merkezlerinde de öğrenebilirsiniz. 

Sırası ile sgk rapor parası sorgulamak için;

  • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız.
  • E-Hizmetler,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu,
  • Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler,
  • 4A/4B iş göremezlik ödemesi görme.

Sorgulama ekranındaki sonuçlara göre;

Rapor parasi merkeze gönderildi gibi bir yazı size uyarı veriyorsa ödemeniz maksimum 10 günlü kbir süreç sonrasında PTT şubesinden çekilebilecek duruma gelecektir.  

Rapor parası emanete alındı gibi bir uyarı çıkıyorsa  SGK tarafından ödeme haline dönüşmesi için banka hesabı tanımlama yapılması gerektiği anlamına gelir. Sosyal Güvenlik Kurumu emanete alınan rapor paraları için hesap tanımlanabilen bankalar Ziraat bankası, Halk Bank, Akbank ve Vakıfbank’tır.

Emanete alınan rapor parasını almak için hesap tanımlama işlemini yine E-devlet sistemi aracılığı ile yapabilirsiniz. Bunun için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız.
  • E-Hizmetler,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu,
  • Şahıs ödemeleri hizmetleri,
  • Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama

Banka hesabınız ödeme bilgi sistemindeki yerlerine işlendiği tarihinden itibaren maksimum 1 hafta içerisinde emanete alınan rapor paranız tanımlamış olduğunuz banka hesabınıza gönderilir. Hesabı bir kere tanımlamanız halinde Sosyal Güvenlik Kurumundan alacağınız tüm şahıs ödemelerini (bez parası, tıbbi malzeme geri ödemesi, yol ve gündelik ödemeleri v.s. ) banka hesabınızdan çekebilirsiniz.

Rapor parası telefonla sorgulama Alo 170

Rapor paranızın ödenip ödenmediği ve ödeme durum bilgisini Alo 170 hattını arayarak telefonla da öğrenebilirsiniz

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber
yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber