Mali Ajans

Psikoteknik Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

Psikoteknik Belgesi Nereden Nasıl Alınır?
02 Ağustos 2018 - 15:05

Psikoteknik belgesi kişilerin sürücü belgesi almak için gerekli olan ve istenilen bir belge olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu belge kişilerin beden ve ruh sağlığının yerinde olduğunun Bir psikolog gözetiminde simülater dâhilinde tespit edilmesine dayanan bir belge olarak değerlendirilmektedir. Bu testin olumlu sonuçlanması halinde kişilere belge verilmektedir.

Psikoteknik Belgesi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

  • Kişilerin taşıtını kullanabilecek bir sürücü belgesinin olması gerekmektedir.
  • İlgili kanun hükümlerinin hükümlerinin öngörmüş olduğu kurallar dahilinde yeterlilik belgesine sahip olmaları gerekmektedir.
  • Büyük araçlar ve yolcu otobüsleri kullanmak durumunda olan kişilerin 26 yaşını doldurmuş olmaları zorunludur.
  • Alınan bir psikoteknik belgesinin her 5 yılda bir tekrarlanması ve kişilerin her 5 yılda bir bedensel ve ruhsal psikolojisinin kontrol edilmesi zorunluluğu vardır.
  • Belgeyi almaya hak kazanmak isteyen kişilerin öncelikle yüz kızartıcı suçlara bulaşmaması gereklidir. Örneğin kaçakçılık, uyuşturu ticareti, gümrükten mal kaçırma ve yasak olarak, insan kaçırma gibi suçlar
  • Tehlikeli madde taşıyan araçların sürücülüğünü yapan kişilerin belgeyi alabilmeleri için meslek ile alakalı yeterlilik eğitimini almaları gerekmektedir.

Psikoteknik Belgesi Nereden Alınmalıdır?

Gerekli bütün kişisel şartları yerine getirdikten sonra psikolog dahilinde uygulanan sınavı da geçiş sağladıktan sonra kişiler psikoteknik belgesini almaya hak kazanabilmektedir. Ancak burada kişilerin hakkında ise Psikoteknik Belgesi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir? Şeklinde bir soru akıllara gelmektedir. Bu durumda kişiler bu belgeyi sağlık bakanlığı tarafından onay verilmiş olan sağlık kurumları tarafından verilmektedir. Bu durumda kişiler belgeleri alabilmek için bu onaylı olan kurumları bulmak ve bu kurumlara başvuru yapmak yeterli olacaktır. Kişilerin başvuruları dâhilinde 1 saatlik bir eğitim sonucunda kişilere belge verilmesi mümkün olmaktadır. Bu belge 5 yıl kadar geçerli olmakta ve bu süreç dâhilinde herhangi bir sıkıntı olmadan belgeyi kullanabilmektedir. Ancak bu belge 5 yıl sonra yine aynı sağlık bakanlığı tarafından onaylı kurumlar yardımı ile tekrar yenilenmesi gerekmektedir. Bu eğitim konusunda eğitimi veren ve kişilerin psikolojisini ölçen kişilerinde alanında uzman bir psikolog olması şart koşulmuştur. Bu durumda önemli bir husus olarak nitelendirilebilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber
yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber