Mali Ajans

Onaylı Ders İçerikleri Belgesi Nedir?

Üniversite öğrencilerinden talep edilen ders içerikleri belgesi nedir, nereden ve nasıl alınabilir ? Ders içeriği konusunun detayı için haberi okuyabilirsiniz.

Onaylı Ders İçerikleri Belgesi Nedir?
09 Eylül 2018 - 0:53

Genelde dikey geçiş veya yatay geçiş ile başka üniversitelere giden öğrencilerden talep edilen bu belge öğrenciler arasında gelende hepimizin bildiği Transkript ile karıştırılabilmektedir. Üniversite öğrenicilerinin bulundukları sınıflardaki gördükleri ders isimlerini ve notlarını gösteren belgelere Transkript denilmektedir, ama ders içeriği belgesi Transkript e göre daha detaylı olmakla birlikte üniversite bünyesindeki öğrenim sürecinde alınan derslerin içeriğindeki konuların detayına kadar ne ince ayrıntısına kadar yetkili öğretim görevlilerince imzalı olarak verilen evraklara ders içerikleri belgesi denilir. Bu belgeler genelde birden fazla sayfa olarak döktürülür ve içeriğinde derste alınan konular ve saat detayına kadar bilgiye erişmeniz mümkündür.

Ders İçerikleri Belgesi Hangi Durumlarda İstenir ?

Bu belge daha çok yatay geçiş yapan öğrencilerden veya dikey geçiş sınavına girip başarılı olan kişilerin bir üst üniversiteye verdiği evraklar dır. Bu belge ile birlikte transkript belgesi de istene bilmektedir, ama onaylı ders içerikleri belgesi öğrenciden mutlaka istenmektedir. Yani yukarıda belirttiğimiz durumlar haricinde öğrencilerden bu belge çok nadir talep edilmektedir. Bu evrakı bilmeyen öğrenciler okul yönetimine yalnız imada bulunarak öğrenciye farklı evraklar sunulması yüzünden bir çok öğrenci kayıt işlemini ne yazık ki uzayabilmektedir.

Onalı ders içerikleri belgesi nereden nasıl alınır ?

Bu belgeyi üniversitede herhangi bir sebepten okuldan uzaklaştırmamış ve eğitimi süren öğrenciler talep edebilir. Aynı zamanda okudukları üniversiteden uzaktan eğitim şeklinde değil örgün bir durumda eğitimini devam ettirmelidir. Uzaktan eğitim gören üniversite öğrencileri özellikle açık öğretim şeklinde fakülteden yatay geçiş yapmaya çalışan kişilerin farklı üniversitelerin örgün eğitime geçişi oldukça zordur. Bu sebepten ötürü örgün üniversitelerin bölümlerinde eğitim görürken farklı üniversitelere yatay geçiş işlemleri daha kolay olacaktır. Ayrıca yatay geçiş talebinde bulunan öğrencinin sınav notlarının da yüksek olması gerekmektedir. Ders içerikleri belgesi almak isteyen öğrenciler öğrenim gördüklerin üniversitenin öğrenci daire başkanlığına, öğrenci işleri bölümlerine giderek talebi doğrultusunda verilmektedir.  Bu evrak talebi olan kişiler genelde tüm derslerle bağlantısı kesildikten sonra yaz aylarında bu öğrenci işlerinden talep etmektedir.  Öğrenci işlerinde yaz dönemi dolayısı ile yetkili memuru bulamazsanız yine belgeyi fakülte sekreterliğinden isteyebilirsiniz. Bazı üniversitelerin resmi sitelerinden öğrenci şifresi ile giriş yapıldıktan sonra kullanıcı panelinde bu evrakı alabilmesi mümkün, ancak bu işlem sayılı denecek kadar az olan üniversitede bulunduğu için işinizi şansa bırakmadan okulunuzdan talep etmenizi tavsiye ederiz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber
yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber