Mali Ajans

Krediler Ne Zaman 48 Ay Olacak?

Kredi vadelerinde değişikliğine giden kanun ne zaman tekrar ihtiyaç kredilerini 48 ay vadeye çıkaracak ? Kredi vadeleri ne zaman artacak haberimizin detayında

Krediler Ne Zaman 48 Ay Olacak?
20 Eylül 2018 - 20:21

Krediler ile ilgili son düzenlemede vade seçenekleri sınırlandırıldı. 48 ay olan kredi vadesi 36 ay olarak güncellendi. Uzun dönemli borç devlet tarafından kısıtlandı. Bunun yanı sıra, telefon taksitlendirme işlemlerine de sınırlama getirildi. Daha önce 48 ay olan vadeler 6 ay olarak değiştirildi. Uzun dönemli borçları, riskli ve sürdürülebilir olmadığını gördüklerinden dolayı kısıtlama getirildi. Ülke ekonomisinin de bu kısıtlamalarda etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Borçlanmanın kontrol altına alınması gerekliliği olabilir. Fakat belli bir zümreyi değil, topyekun bir etki olduğu için, tepki de devamında geliyor. Krediler için yine 3 yıl uzun bir süre olsa da insanlar 48 ay alışkanlığını kazanmış görünüyor. Telefon taksit sınırlaması keskin biçimde geldi diyebiliriz. Telefon fiyatlarını baz aldığımızda, yeni telefon alımının 6 ay taksit ile yapılması neredeyse imkansız hale geliyor. Bu kredi taksitiyle hemen hemen aynı belki de daha fazla bir tutara denk geliyor.

Kredi Vadeleri Ne Zaman Artar?

Kredi faiz artırımlarından sonra, para politikalarını düzenlemek, borçlanmayı dengede tutmak için kredi vadeleri 36 ay olarak değişti. Bunun dışında bazı ürünlere de kısıtlamalar geldi. Daha öncelerde de taksit sınırlamaları geldi. Fakat ilerleyen 1 2 yıl içinde düzenlemeler güncellendi. Düzenleme yürürlüğe gireli henüz 1 ay kadar oldu. Bu konuda kısa vadede herhangi bir değişiklik beklenmiyor.

Ekonominin Gidişatı Kredi Vadesini Etkiler Mi?

Ekonomi, hemen her alanda para üzerinde kendini gösteren bir etkiye sahiptir. Ekonominin rayına oturması, alım gücünün göstergeleri bazı dar ve geniş politikalar getirebilir. Ülkemizin bu anlamda son dönem bilgilerine baktığımızda daraltma politikalarını seçmiş olduğunu görüyoruz. Bu durum da uzun vadelerde borçlanmanın önüne geçiyor. Dolayısıyla ekonomi doğrudan etkisinin olduğunu görüyoruz.

Vade Seçenekleri Düşer Mi?

Kredi vadelerinin artırılması dışında, daha da düşer mi sorusu da akıllara takılıyor. Geçmişe baktığımızda, kademeleri çıkışlar var. Fakat 36 ay vade seçeneklerinden daha aşağı şekilde düşüş yok. Bu sebeple herhangi bir düşüş sinyalini de olmayışına bakarak, vadeler 36 aydan aşağı düşmez diyebiliriz.

Ekonomik açıdan tedbir dönemine giren bankaların bir çoğu kredi faizlerini yükselmiş ve kredi taksit sayısını da aşağıya çekmiştir. Her ne kadar kredi nakit ihtiyacınızı karşılayan bir yol gibi görünse de şu sıralar kullanılması pek de avantaj sağlamıyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -
     blank

     BORSA

    • -
     blank

     DOLAR

    • -
     blank

     EURO

    • -
     blank

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber
    yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber