Mali Ajans

Konkordato anlamı nedir, iflas ile arasındaki farkı nedir

28 şubat 2018 tarihinde meclisten geçen konkordato nedir kelime anlamı ve konkordato ile iflas arasındaki fark ve yararları hakkında bilgi vereceğiz.

Konkordato anlamı nedir, iflas ile arasındaki farkı nedir
28 Şubat 2018 - 21:18

Konkordato işlemez duruma gelen firmaların aktif ve öz sermayesi ile pasiflerinde yer alan mali borçlarını ödeme konusunda sıkıntı çeken, arasında borç alacak münasebeti bulunan borçlu olduğu ticari alacaklıları ile karşılıklı yaptıkları anlaşmaya konkordato nedir. Firmaların kendilerini geliştirip büyüme evreleri içerisinde yapılan hatalı borçlanmalar veya yanlış ürün tercileri yüzünden işleyemez duruma gelmeleri halinde veya ellerinde olmayan sebeplerden ötürü ülke genelinde bulunan ekonomik sıkıntı sebebi ile mali durumlarında bozulma gelen firmaların ve firmalar ile karşılıklı ticari münasebet içinde bulunan alacaklıların hakkını korumak için kabul edilmiş bir hukuki çözümdür.

Konkordato Başvurusu Nasıl Yapılır

Konkordato tercihi ülkemizde iflas erteleme seçeneğinin ticaret hayatına girdiği 13 yıl içinde hiç kullanılmamış, borcunu ödemekte zorlanan firmalar hazırladıkları mali bilançolar ile mahkemelere başvurarak iflas erteleme talebinde bulunmaktaydı. Konkordato nun tercih edilmemesinin diğer baş sebeplerinden en önemli hususu uygulama aşaması zor ve alacaklı için riskli bir yöntem hali yüzündendir.  Konkordatoda, mali açıdan çıkmaz ve borçların ödeyemeyen şirketler ticaret sicilinde kayıtları bulunduğu ilçedeki icra hukuk mahkemesine başvuruda bulunuyor, mahkeme ise firmaya 3 yıllık bir süre veriyor. Mahkeme tarafından firmaya sunulan bu süre dahilinde şirket için görevlendirilen konkordato komiseri, şirketten alacağı bulunan firma ve şahıslar ile anlaşmaya oturuyor. Firmada resmi nitelikteki evraklar (fatura, senet, çek) üzerinde yazılı bulunan rakamlar üzerinden alacağı olan şahıs veya firmalara yapılan teklifte, borcun belirli bir oranından vazgeçmeleri talep ediliyor. Alacak tutarının 2/3 si temsil eden kişi ve kurumların ortaya sunulan teklifi kabul etmesi halinde mahkeme konkordato kararı veriyor. Alınan bu kararın ticaret mahkemesi onayı ile, alacaklıya borçlar belirlenen süre içinde ödeniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber
yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber