Mali Ajans

Kargoda Kullanılan Poşetler Ücretli Olacak mı ?

Günlük hayatta evrak gönderiminde tutunda alışverişlerimizin güvenli bir şekilde elimize ulaştıran kargo firmalarında kullanılan kargo poşetlerinden ücret alınacak mı ?

Kargoda Kullanılan Poşetler Ücretli Olacak mı ?
04 Şubat 2019 - 21:50

Son günlerde vatandaşlardan tutunda muhasebecilere kadar uygulamaya giren poşet ücretleri oldukça kafaları karıştırmış ve kim ne yapacağını çok net olarak bilmemekte. Günlük hayatta kargo firmaları ile çok yoğun bir şekilde çalışan ve gönderi yollayıp alan kişilerin en çok araştırdığı ve sorduğu ” kargo poşetleri ücretlimi” sorusunun cevabını konumuzda detaylandıracağız. Kargo gönderi ve alımı için kullandığınız firmalarca verilen plastik kargo poşetleri için ücret alınmayacaktır.  Aynı keza, Kargo firmalarının kendi logo ve firma unvanlarının bulunduğu ağzı kapatılabilir poşetler veya göndericilerin (firma veya bireysel) kendi plastik kargo poşetleri ile gönderilmek üzere kullanılan ve Üzerlerine sadece kargo firmalarınca etiket yapıştırılan plastik poşetler de ücretlendirme den muaftır. Bunun yanı sıra, kargo poşeti içerisinde tüketiciye kullanmak üzere plastik alışveriş poşeti sunulması halinde bu poşetler ücretlendirmeye tabidir.

Ancak, söz konusu poşetler 27.12.2017 tarih ve 30283 sayılı Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği dahilinde ambalaj olarak nitelendirilmekte ve bahse konu Yönetmelik hükümleri kapsamındaki yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan, söz konusu poşetler Çevre Kanunu ekli (1) listesinde “plastik poşetler haricindeki plastikler” sınıfında yer almakta olduklarından, Geri Kazanım Katılım Payı uygulaması yükümlülüğüne tabidir. Bu yükümlülüklerin yerine getirilmesine ilişkin alt mevzuat çalışmaları devam etmekte olup Bakanlığımızca ayrıca duyuru yapılacaktır.

Poşetlerin kullanım alanları oldukça fazla olduğundan gıda sektöründen tutunda giyim alanına kadar bir çok firma sahibi kişi bizde de poşet ücretlimi, ileride bizler içinde poşetten ücret alma zorunlu olacak mı diye sorulmakta. Şuan için gıda sektörününde poşetten ücret alınma zorunluluğu bulunmakla birlikte ilerleyen zamanda kapsam genişlediğinde sitemizden bilgi edinebilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber