Mali Ajans

İşten çıkarılanlar için ihbar tazminatı ve tazminat alma şartları

İşten çıkarılanlar için ihbar tazminatı ve tazminat alma şartları
01 Mayıs 2018 - 23:11

İhbar tazminatı nedir ? İhbar tazminatı iş veren kişi ve bir ücret karşılığı bu iş yerine hizmet veya üretim sağlayan işçinin işten çıkarılma esnasında işçinin hak ettiği kıdem tazminatına ek olarak ödenen bir ek ücrettir. Her iki taraf için, yani hem işveren bakımından hem de işçi açısından bilinmesi gereken bir durumdur. Bu durumu şöyle özetleyebiliriz;  bir işçi haber verilmeden ya da ihbar süresi bitmeden önce patron- işveren kişi tarafından çıkarılırsa ödenmesi gereken bir tutar vardır. ancak bu durumun tersi de geçerlidir. İşçi eğer kanunda belirtilen süreler kapsamında haber vermeden işi bırakırsa işverene ihbar tazminatı ödemesi yapması gerekir. Bunun amacı hem çalışanların hem de işverenlerin belirtilen süre ile mağduriyetinin önlenmesi ve karşılıklı şekilde makul olarak zaman bildirimi yapmaktır. İşçi için yeni bir iş bulma süresinin olması, iş veren için de yeni eleman bulmak sürecin sağlıklı tamamlanması açısından önemli bir durumdur.

İhbar Süresi Hesaplanması Nasıl

İhbar süreleri hesaplanarak belirlenişi kıdem, işe girme süresi gibi durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu doğrultuda iş sözleşmeleri gereken ayrıntılara yer vermektedir.

  • Altı aydan az bir süredir çalışan kişiler için bildirim sonrası iki haftalık bir süresi vardır.
  •  Altı aydan bir buçuk yıla kadar süredir çalışan kişiler, bildirim yapıldıktan itibaren 4 hafta sonraya kadar ayrılmalıdır.
  • Bir buçuk yıldan üç yıla kadar süredir işe devam eden kişiler, bildirimden itibaren 6 haftaya kadar ayrılmalıdır.
  •  Üç yıldan fazla sürmüş işçiler için de sekiz haftaya kadar sürede işten ayrılmalıdır.
    İhbar Tazminatı Alma Şartları Neler
    İhbar tazminatı alma şartları 4857 sayılı iş kanununu 17. Maddesi kapsamında ele alınmaktadır. Sözleşmenin fesih edilmesinin öncesinde yazılı bildirim gerekir. Buradan da anlaşılacağı gibi öncelikle işçinin kayıtlı olarak işe başladığının görünmesi gerekmekte, yani kanun dışı işçi çalıştırmak gibi bir durum söz konusu olmamalıdır. Aksi halde herhangi bir hak talep edilemez. İş sözleşmesinin olması da yasal bir çalışma olduğunun kanıtıdır. Ancak içeriğine iyice bakılmalı ve her iki tarafın karşılıklı haklarını bilmesi gerekmektedir.

İhbar Tazminatı Kimler Alabilir, Alma Şartları 

İhbar tazminatı alma şartları  4857 sayılı iş kanununu 17. Maddesi kapsamında ele alınmaktadır. Sözleşmenin fesih edilmesinin öncesinde yazılı bildirim gerekir. Buradan da anlaşılacağı gibi öncelikle işçinin kayıtlı olarak işe başladığının görünmesi gerekmekte, yani kanun dışı işçi çalıştırmak gibi bir durum söz konusu olmamalıdır. Aksi halde herhangi bir hak talep edilemez. İş sözleşmesinin olması da yasal bir çalışma olduğunun kanıtıdır. Ancak içeriğine iyice bakılmalı ve her iki tarafın karşılıklı haklarını bilmesi gerekmektedir.

İşten çıkarılmış bir çok işçi haklarını bilmediği yüzünden işten işçi çıkarma işverenler için kolay bir hamle oldu, işçinin sosyal düzenini devam ettirebilmesi veya kişinin ülke için insan gücü yönünden verdiği faydayı devamlı alabilmek için işverene işten çıkarılma konusunda bazı yaptırımlar verilir. Bunları işten çıkarılan kişiler çok iyi bilmeli ve haklarını savunmalıdır, işten çıkarılan işçi sağlıktan ne kadar faydalanabileceği konusu üzerinde yoğunlaşarak diğer konuları es geçmektedir. Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hesaplama ve hak kazanma şart ve talep etme konusunda ki bilgileri çok detaylı bir şekilde öğrenmelidir. Unutmayın ki sgk tarafından adınıza alınan sigorta primlerinin içerisinde bir miktar tutarlar bu fonlarda toplanarak işçiler için harcamaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber
yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber