Mali Ajans

İşsizlik maaşı alabilmek için hangi işten çıkış kodlarının kullanılması gerekir.

İşsizlik maaşı alabilmek için hangi işten çıkış kodlarının kullanılması gerekir.
04 Kasım 2016 - 16:10

Bir işletmede sigortalı olarak çalışan bir işçinin işten çıkarıldığında işsizlik maaşı alabilmesi için taşıması gereken bazı unsurların yanı sıra işyerlerinin, vekil tayin edilen kişilerin veya meslek mensubu muhasebecilerin işten çıkışı yapılan işçinin işten çıkış bildirgesinde SGK işten çıkış nedeni kodunun geçerli bir sebep ile işçinin kendi isteğinin dışında işini kaybetmiş olduğunu göstermesi gereklidir.

İşten çıkış kodunun hatalı olarak verilmesi işçinin işsizlik maaşını alamamasına sebep olacaktır, veya işverenin işçiyi çıkarırken zararına hareket ettiği için işçinin ispatı veyahut şikayeti durumunda uzun ve zorlu bir dava sürecine bırakmasına sebep olacaktır.

İşçinin işini kaybetmesi kendi isteği dışında işverenin iş sözleşmesini geçerli bir nedenle fesih etmesi, işyerinin olağan zararların dışında doğal afet vs gibi bi nedenlerle kapanması vb.. gibi nedenlerden dolayı işsizlik maaşı almaya hak kazanacaktır. İşçinin işi kendi isteği ile bırakması, istifa etmesi sözlü olmamakla beraber bir dilekçe şeklinde yazıp imzalayıp işverene vermesi gerekmektedir.

İşverenin işine son verdiği işçisinin de fesih sürecini evraklarla, yazışmalarla, maillerle kısacası yazılı olan her türlü evraklar ile somut bir şekilde kanıtlanabilir olması gerekmektedir. İşçilerin işsizlik maaşı alabilmek için işkura başvurduklarında işyerinden alacakları işten ayrılış bildirgesi evrakındaki işten çıkış nedeni alanındaki belirtilen kodların hangisinde bildirğildiğinde işsizlik maaşı hakkını kazanıp, kazanamayacağınız öğrenebilirsiniz.

İşten çıkış kodları

Sigortalı işçilerin işsizlik maaşı alabilmeleri için tabloda görünen kodlardan işten çıkış vermeleri gerekmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
2 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber
yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber