Mali Ajans

İskonto Nedir? İskonto Nasıl Hesaplanır?

İskonto Nedir? İskonto Nasıl Hesaplanır?
03 Ağustos 2018 - 16:08

İskonto diğer bir adı ile ekonomi literatüründe senet kırdırma kişiler arasında ve ekonomi haberlerinde sık sık duyulmaktadır. Ancak kişiler bu terim hakkında yeterli bir bilgiye sahip değildir. Bunun için iskonto nedir hakkında bir bilgi verilmek istenirse şunları söylemek doğru olacaktır.

İskontoyu Bir Örnek İle Açıklamak Gerekirse

Örneğin inşaat malzemeleri satımı yapan bir A şirketi ile Mühendislik firması olan ve inşaat malzemelerinin alımına ihtiyaç duyan bir B şirketinin olduğunu düşünelim. Bu firmalardan B şirketi A şirketinden 10,000 TL değerinde bir mal alsın ve bunu ise uzun vadeli olarak senet verilmiş olsun. Vade süresi olarak ise 15 ay gibi bir zaman diliminden bahsedilsin. Bu süre zarfı içerisinde B firması vadesi geldiğinde A firmasına parasını ve taksit tutarını ödemeye devam etmektedir. Bunun dâhilinde kısa bir süre sonra A firmasının çok acil paraya ihtiyacı olduğu ortaya çıkmakta ve firması B firmasının vermiş olduğu senedi bir bankaya götürerek elindeki senedi kırdırmak istediğini yani senedi iskonto ettirmek istediğini belirtsin. Bu durumda senedin bedelinin altında bir tutar üzerinde banka bu senedi alarak uygun görmüş olduğu tutarı A firmasına ödeyecektir.

İlişkinin Son Hali Ne Olmuştur?

Alım satımın en başında muhataplar A ve B firması iken artık muhatap aldıkları gruplarda değişmiştir. B firması A firmasına borçlu bir durumda iken artık B firmasının muhatap alacağı kurum senedin kırdırılmış olduğu banka olacaktır. Burada B firmasının ödeme şeklinde veya ödeme tutarında hiçbir değişiklik yaşanmayacaktır. Bu iskonto işleminin sonunda zararlı çıkan tek taraf ise A firması olacaktı. Çünkü normal değerinin altında bir değer ile bankaya iskonto ettirmesinden dolayıdır.

İskonto Nasıl Hesaplanmaktadır?

Örneğin 15,000 TL değerinde olan bir senedin bankaya götürülerek iskonto ettirilmesi halinde banka belli bir oran üzerinden yüzdesini alarak senedin gerçek iskontolu maliyetini hesaplamaktadır. İskonto nasıl hesaplanır konusunda merak edilen bir soru ise bu oranlar neye göre belirlenmektedir. Devlet bu oranları bir ekonomi politikası olarak uygulamakta ve oranlar bu politikalar kapsamında farklılık göstermektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber
yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber