Mali Ajans

Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım

Yaşlılarımızın emeklilik şartlarını gerek prim gerekse yaş olarak yerine getirdikten sonra ne kadar emekli maaşı alacakları hep merak konusu olmuştur. Haberimizin detayında emekli olunduğunda ne kadar maaş alınacağı konusunu inceleyebilirsiniz.

Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım
07 Ocak 2018 - 6:03

Emeklilik hayali kuran kişiler hem geçtiğimiz yıl hem de 2018 yılı için ne kadar maaş alacağı konusunu derinlemesine araştırmaktadır. 2018 emekli maaşı için son zammın yapılması ile birlikte, emeklilik dilekçesini hazırlayarak başvuru yapmak isteyen kişiler, prim günü sayısı ve ödenen prim miktarlarına göre ne kadar ödeme alacaklarını kısa bir sürede hesaplanabilecektir. Öncelikle, kişilerin emeklilik hesaplaması yapmadan önce, maaşların 3 ayrı dönem için hesaplandığını bilmelidir. Bu dönemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • 12.1999 tarihine kadar geçerli olan süre
  • 01.2000 yılı ile 30.09.2008 tarihine kadar geçen süre
  • 09.2008 sonrasındaki dönem

Kişilerin yapacakları emeklilik hesaplamalarında yukarıdaki dönemleri dikkate alması gerekmektedir. Buna ek olarak da prime esas aylık kazanç tutarı ile yukarıdaki dönemlere göre yapılacak hesaplamaların da, aylık bağlanma oranları ve aylık miktarı konusunda etkisi olmaktadır.

ne kadar emekli maaşı alırım e devlet

Emeklilikte Ortalama Aylık Kazanç Nedir?

2018 emekli maaşı hesaplaması yapacak kişilerin karşısına, ortalama aylık kazanç tutarı çıkacaktır. Bu kavram, kişilerin sigortalılık hallerinin başladığı tarihten itibaren, emeklilik dilekçesinin verildiği tarihe kadar geçen sürede, prime esas kazanç tutarının güncellenmiş olan katsayısı şeklinde ifade edilir. Hesaplaması yapılırken de prime esas kazanç tutarının son katsayısı güncellendikten sonra, prime esas kazanç miktarının toplam gün sayısına bölünmesi şeklinde işlem yapılacaktır.

asgari ücretten emekli olursam ne kadar maaş alırım

2018 Emekli Memur ve İşçi Emeklisi Maaşları

Yapılan son zamların ardından memur ve işçi emeklilerinin ne kadar maaş alacakları da belli oldu. Buna göre, 2018 zamları ile birlikte emeklilerimizin alacakları maaş tutarlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Son zammın ardından, memur emeklilerinin alacağı en düşük maaş 1.910 TL oldu.
  • İşçi emeklilerin alacakları maaşlar da son zamlar ile birlikte, 2000 sonrası emekli olan kişiler için 939 TL, buna ek olarak 2000 öncesinde emekli olan kişiler için de 1.545 TL olmuştur.
  • Esnaf olarak emekli olan yani Bağ-Kur emeklisi olan kişilerin alacakları maaşların en düşük miktarı da 1.444 TL olmuştur.

SSK ve Bağ-Kur’dan emekli olan ya da olacak kişilerin, son zamlar ile birlikte alacakları maaş miktarı yukarıdaki gibidir. Kişilerin alacakları zamlı maaşlar, Ocak ayı itibari ile ödenmeye başlayacaktır. Devlet memuru olark emekli olan kişiler, sözleşmeli olanlar ve geçici personeller, son zam ile hesaplanan maaşlarını da Ocak 15’ten itibaren maaşlarını alabilecekler. Enflasyon verilerinde meydana gelen farklılık, sonraki dönemde memurlara ek olarak verilecektir.

2018 Emekli Maaşı Hangi Bankadan Ödenecek?

2018 emekli maaşı için başvuru yapacak kişilere, maaşlarını alacakları banka konusunda kendi seçim hakları sunulmuştur. Yani, emeklilik durumunun başlaması için hazırlayacağınız ve kuruma göndereceğiniz dilekçede, emekli aylığınızın hangi bankadan ödenmesini istediğinizi belirtebilirsiniz. Dilekçede, banka ismi ve IBAN numarasını belirttikten sonra, ödemeniz buradan size yatırılacaktır. Eğer herhangi bir hesap bilgisi sunmamışsanız, bu durumda ödemelerinizin Ziraat Bankası üzerinden yapılması gerekecektir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber
yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber