Mali Ajans

Denetimli Serbestlik Nedir?

Denetimli Serbestlik Nedir?
30 Temmuz 2018 - 15:19

Ülkemizde kamu düzeni hukuk kuralları ve yargı organları ile sağlanmaktadır. Bu açıdan dolayı kurallara göre kimi cezalar hapis ile sonuçlansa da kimi cezalarda denetimli serbestlik sonuçlarına göre hükmedilmektedir. Bu açıdan dolayı denetimli serbestlik nedir, denetimli serbestlik şartları nedir gibi konulara değinmekte yarar vardır. Denetimli serbestlik diğer bir adı ile koşullu salıverme işlemi olarak da anılmaktadır. Bu denetimli serbestlik hususunda kişiler işlemiş oldukları suçlar nezdinde bir kısmını cezaevi içerisinde tutuklu kalarak ve bir kısmını da dışarıda bir gözetim altında tutularak geçirmeleri sağlanmaktadır.

Denetimli Serbestlik Şartları Nedir?

Denetimli serbestlik şartları kanunlar ile belirlenmektedir. Bu serbestlikten yararlanmak için bazı şartları kişilerin taşıması gereklidir. Bu şartlar ise şunlardır:

  • Denetimli serbestlikten yararlanacak olan kişilerin iyi halli olmaları gerekmektedir. İyi hal raporu ise mahkemeler tarafından bir rapor halinde kişilere sunulmaktadır.
  • Denetimli serbestlik kanunundan yararlanabilmek için hükümlünün talimatı beklenmektedir. Hükümlüler denetimli serbestlik yasasından faydalanmak istediklerini ceza infaz hâkimliğine başvuru yaparak bu isteklerini bir dilekçe yardımı ile ibraz etmektedirler. Mahkeme de kısa sürede kişilere bir cevap verecektir.
  • Bu yasadan faydalanmak isteyen hükümlüler son 6 aylarını açık ceza evlerinde geçirmeleri gerekmektedir. Son 6 ayını açık ceza evinde geçirmemiş olsa bile açık ceza evine geçebilme şartlarını yerine getirebilen kişilerde denetimli serbestlik ilkesinden faydalanabilirler.

Denetimli Serbestlik Kaç Yıldır?

Denetimli serbestlik daha önceleri 1 yıl olarak uygulanmakta iken on düzenlemeler ile 2 yıla kadar çıkarılmıştır. Burada kişiler yatması gereken kısımları ceza evinde geçirdikten sonra cezalarının geriye kalan 2 yıllık kısmını ise denetimli serbestlik süresince dışarıda geçirmelerine bir engel bulunmamakta ve süre 2 yıl ile sınırlı kalmaktadır. Diğer bir deyiş ile kişiler cezasının 3/2’sini ceza evinde geriye kalan kısmını ise dışarıda geçirecekler diye nitelendirilebilir.

Denetimli Serbestlik Yasasına Uymayanlar Nasıl Değerlendirilir?

Denetimli serbestlik yasası kişilere uygulanacağı zaman belirli hükümleri yerine getirecekleri karşılığında salıverme işlemi yapılmaktadır. Bu hükümlere uymayan kişiler ise tekrardan tutukluluk hali altına alınarak infazlarına devam edilmesi durumu ortaya çıkmaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber