Mali Ajans

Çocuk Parası Nereden Alınır

Yeni Doğan Çocuk Parası Nasıl ve Nereden Alınır

Çocuk Parası Nereden Alınır
30 Ocak 2018 - 1:29

Geçtiğimiz yıl itibari ile yeni doğum yapmış olan ailelere destek olmak amacıyla, ailelere doğum yardımı parası ödenmektedir. Hem genç nüfusun arttırılması hem de ailelere ekonomik destek olunması için ortaya çıkarılan bu projede, ailelerin doğum sonrasında başvuru yapması ve şartlara göre inceleme sonrasında da destekten faydalanmaya hak kazanmış olmaları gerekmektedir.

Kimler Doğum Yardımı Parası Alabilir?

Doğum yardımı için devlet tarafından ödenen desteklerden faydalanabilmek için, doğum sonrasında annenin ve bebeğinin hayatta olması gerekmektedir. Türk vatandaşları için verilen bu desteklerde, ailelerin bizzat başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru işlemleri için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi’ne ulaşması, doldurması ve kuruma iletmesi gerekmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezleri’ne gidilerek, bu dilekçenin teslim edilmesi yeterli olacaktır.

Doğum Yardımı Parası Ne Kadar Ödenir?

Doğum yardımı parası, dünyaya gelen her çocuk için ayrı ayrı ödenmektedir. 15 Mayıs 2015 sonrasında doğum yapmış olan annelerin başvuru yapacağı desteklerde, yapılacak olan ödeme miktarları aşağıdaki gibidir.

  • İlk çocuk için 300 TL
  • İkinci çocuk için 400 TL
  • Üç ve sonrasındaki çocuklar için 600 TL

Yukarıdaki durumlara ek olarak, tek seferde iki ya da daha fazla doğum yapan ailelere de ayrı bir ödeme yapılmaktadır. Buna göre, ikiz bebek için 700 TL, üçüz doğum sonrasında 1300 TL, dördüz ve daha fazla yapılan doğumların sonrasında da her bir çocuk için 600 TL olmak kaydı ile ödeme yapılacaktır. Belirtmiş olduğumuz tarihten önce doğan çocuğunuz için doğum parası desteği ne yazık ki alamayacaksınız.

Memur Anneler Doğum Yardımı Parası Nasıl Alır?

Eğer doğum yapan anneler, herhangi bir kamu kurumunda çalışıyorsa, doğum yardımı parası başvurularını çalıştıkları kurum aracılığı ile yapabilecektir. Doğum sonrasında hastanede düzenlenecek olan belgenin alınarak kuruma teslim edilmesi yeterli olacaktır. Gerekli işlemler kamu kurumları tarafından yapılacak ve ödemeler kişilerin maaşlarına yansıtılacaktır. Kamu kurumlarında çalışan yani memur olan anneler, başvuru yaptıktan sonra, ödemelerini bir sonraki ay maaşları üzerinden tahsil edebilecek tirler. Ne kadar ödeme yapıldığını ise maaş bordroları üzerinden görüntüleye bilirler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
2 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber
yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber