Mali Ajans

Çalışan Annelere 2018 Yılı İçin Getirilen Haklar

Günümüz hayat şartlarında hem anne olup hatta çalışmak zor.
Ancak devletin nihai dönemde yaşama geçirdiği kimi programlar bu zorluğu bir oran azaltıyor. İşte çalışan anneler için 2018 yılında haklar

Çalışan Annelere 2018 Yılı İçin Getirilen Haklar
01 Aralık 2017 - 8:13

Çalışma hayatında bulunan kadınların yasalardan kaynaklanan ve olumlu ayrımcılık olarak nitelenecek birden fazla üstünlükleri var.
Sırayla anlatalım.
Gebe olduğunu sıhhat raporuyla belgeleyen anne adayları yanlızca gündüz çalışması yapabilirler.
Yeni doğum yapan annelerin de doğumu seyreden 1 sene içinde gece çalıştırılmaları yasak.

KADINLARA 7.5 SAAT SINIRI

Anne olacağını öğrenen ya da yeni anne olmuş ve çocuğunu bebeklerini emziren gayret gösteren annelerin çalışma müddetleri itibariyle da kimi hakları var.
Bu kadınların gün içerisinde 7.5 saatten çok çalıştırılmaları yasak.
İşveren daha çok çalışmaya zorlayamaz.
Zorlarsa, bayan gayret gösteren kıdem dâhil bütün haklarını alarak işinden ayrılabilir.

ANALIK İZNİNE DİKKAT

Anne adayı, hamile gayret gösteren kadınlar doğumdan evvel 8 ve doğumdan ardından 8 hafta olmak suretiyle toplam 16 haftalık müddette çalışamaz.
Anne adayının istemesi ve sıhhat durumunun makul olması kaydıyla, hekim raporuyla çalışmasında mahzur bulunmayan bayan işçiler doğumdan evvelki 3 haftaya kadar işyerlerinde çalışabilirler.

ÜCRETSİZ 6 AYA KADAR

16 haftalık analık izinlerinin sonrasında yeni anne fiyatsız destur kullanabilir.
İşveren bu hakkı kısıtlayamaz.
Kadın çalışanın istemesi halinde, işverenince bayan işçiye, 16 haftalık zamanın tamamlanmasından ardından 6 aya kadar fiyatsız destur verilir.
Bu müddet senelik ücretli destur hesabında öneme alınmaz.

EMZİREN ANNE NE YAPACAK?

Çocuğunu bebeklerini emziren fakat bu arada çalışmak halinde kalan anneler içersinde emzirme içersinde destur verilir.
Kadın işçilerin bir yaşından ufak çocuklarını emzirmeleri içersinde gün içerisinde toplam 1.5 saat destur hakları bulunmaktadır.
Bu destur müddetinin gün içinde hangi saatler aralığında ve kaça ayrılarak kullanılacağı hususu bayan işçinin tasarrufundadır.

KREŞ HAKLARI VAR

İş yerinde 150 ve üzeri bayan gayret gösteren var ise, işveren anne çalışanların çocukları içersinde kreş açmak ya da bir kreşle anlaşmak mecburiyetinde.
Çalışan anne talep ederse çocuk okula gidene kadar yarı vakitli çalışabilir.
Anneye ilk çocukta 300 ikinci çocukta 400, üçüncü çocuk içersinde 600 TL ödeniyor.
Ayrıca 133 lira süt parası veriliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber
yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber