Mali Ajans

Asker Ailesine Maaş Şartları ve Tutarı Nedir

Asker Ailesine Maaş Şartları ve Tutarı Nedir
15 Ocak 2018 - 23:15

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yürütmekte olduğu projelerden birisi de, asker ailelerine yönelik sunulan yardım kampanyasıdır. Asker ailelerine destek kapsamında yapılan bu yardımlarda, şartları tamamlayan aileler için 500 TL’lik bir yardım söz konusudur. Bakanlığın geliştirdiği destek programında, zorunlu askerlik vazifesini yerini getirmekte olan ve muhtaç durumda olan er ve erbaşların aileleri, programa dahil edilmiştir. Projeye dahil olacak olan ailelere, düzenli olarak nakdi yardım yapılması kararlaştıırlmıştır.

Asker Ailelerine Destek Şartları Nelerdir?

Asker ailelerine destek kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın geliştirdiği bu projede, ailelerin, er ve erbaşların tamamlaması gereken şartları aşağıdaki gibi sıralamamız mümkündür.

  1. Askerler eğer evliyse, eşinin de herhangi bir sosyal güvencesi bulunmuyorsa, bu doğrultuda bir muhtaçlık kararı verilirse, askerlerin eşi bu programa dahil olabilecektir.
  2. Askerler bekarsa ve anne babaları için de bir muhtaçlık kararı verilirse, ancak bu şekilde ailelerine ödeme yapılabilecektir.

Destekten faydalanabilmek için gereken iki şart yukarıdaki gibidir. Askerlerin aile bireyleri, yaşlılık aylığı ya da engelli maaşı alıyor olsa da, bu destek için şartları tamamladıktan sonra başvuru yapabilirler.

Muhtaçlık Kararı Nasıl Alınır?

Asker ailelerine yönelik verilen desteklerde görüleceği gibi temel şart, aile bireyleri için muhtaçlık kararı verilmesidir. Muhtaçlık kararının alınabilmesi için, il ve ilçe merkezlerinde bir komisyon kurulmaktadır. Bu komisyonlarda kamu kurumlarından atanan temsilciler bulunmaktadır. Kişiler başvuru yaptıkları zaman hakkındaki incelemeler vali veya kaymakam öncülüğünde toplanan temsilciler tarafından incelenecektir. Ayrıca, komisyonda bulunan temsilcilerin içerisinde belediye başkanı ya da muhtarlar ile STK temsilcileri de olabilmektedir. Kişilerin kaymakamlık ya da valiliklere giderek, bu destek için başvuru yapması gerekecektir.

Asker Ailelerine Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Asker ailelerine destek için sunulan ödemelerden faydalanmak için kişilerin kayıtlı oldukları il ya da ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na giderek dilekçe usulünde başvuru yapması gerekmektedir. 2 ayda bir 500 TL olarak yapılacak ödemelerde, kişilerin vakıflarda yapacakları başvurularda, nüfus cüzdanlarını yanlarında getirmeleri zorunludur. Sonrasında dilekçe hazırlanılarak, kurum içerisinde başvuru anında yapılacaktır. Başvurusu olumlu sonuçlanan asker aileleri, 2 ayda bir alacakları 500 TL destek, PTT aracılığı ile ödenecek ve ödeme en fazla 15 ay olarak yapılacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber
yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber