Mali Ajans

2018 SGK SSK Bağkur Memur Hasta Alt Bezi Para Ödemesi Ne Kadar?

SGK Tarafından doktor raporu ile bez kullandırılan hastalar için yapılan ödeme ne kadar ? parayı almak için bağkurlu, ssklı veya memur nereye başvuru yapması gerek.

2018 SGK SSK Bağkur Memur Hasta Alt Bezi Para Ödemesi Ne Kadar?
25 Ekim 2017 - 22:51

Hastanın doktor tarafından yazılan rapor ile hasta bezi kullanması gerekli görülen hastalar için alınan hasta bezleri karşılığında para ödemesi yapılmaktadır. SGK tarafından ödenen bez parasını alabilmek için şartlar nelerdir, başvurular ne şekilde nereye yapılır 2018 için ödenen SGK hasta bezi parası ne kadar oldu ? Detaylar haberimizin devamında..

SGK’nın Ödediği Hasta Bezi Ödemesi Geri Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

S.G.K nın karşıladığı hasta bezi parasının alınabilmesi için;

Hasta kişinin doktor raporunda hastanın alt bezi kullanması ihtiyacının olduğu belirtilmesi gerekir. Bu raporu herhangi bir devlet hastanesine giderek doktorun uygun gördüğü takdirde hemen çıkartabilirsiniz. Raporun diğer önemlilik arz eden durumlardaki gibi özellikle heyet raporu şeklinde onaylanması zorunlu değildir. Bu raporu tek bir doktorun imzası karşılığındada sgk bez parasını ödemektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan hasta alt bezi alabilmek için Sağlık Uygulama Tebliği’nde belirtilen gerekli şartlar şunlardır;

  1. Uzman hekim raporu ile mesane veya rektum kontrolü olmaması (raporda idrar veya gaita inkontinansına neden olan primer tanının belirtilmesi kaydı ile) nedeni ile (çocuklar için en az 2 (iki) yaşını tamamlamış olmak kaydı ile) hasta alt bezi veya çocuk alt bezi kullanması gerekli görülen hastalar için günde 4 (dört) adedi geçmemek üzere en fazla 2 (iki) aylık miktarlarda, rapora istinaden tüm hekimlerce reçetelendirilmesi durumunda Kurumca bedelleri karşılanır.
  2. Hasta alt bezi ve çocuk alt bezi bedellerinin karşılanmasında, Kurum TİTUBB kayıt/bildirim işlemi tamamlanmış olma şartı aranmaz. Çocuk alt bezi bedelleri “hasta alt bezi” için belirtilen fiyat üzerinden Kurumca bedeli karşılanır.
  3. İdrar inkontinansı ve gaita inkontinansı olan hastalara hasta alt bezi ve hidrofilik kendinden kayganlaştırıcılı sonda fatura edilmesi halinde Kurumca bedeli karşılanır.
  4.  Sadece idrar inkontinansı olan hasta alt bezi kullanan hastalara hidrofilik kendinden kayganlaştırıcılı sonda fatura edilmesi halinde, hidrofilik kendinden kayganlaştırıcılı sonda Kurumca bedeli karşılanmaz.
  5. (Değişik:RG- 04/05/2013-28637/ 28-c md. Yürürlük:01/05 /2013) Sağlık raporunda; kolostomili hastalarda idrar inkontinansı, ürostomili hastalarda gaita inkontinansı olduğunun belirtilmesi halinde hasta alt bezinin Kurumca bedeli karşılanır.
  6. Sağlık raporunda; kolostomili hastalarda idrar inkontinansı, ürostomili hastalarda gaita inkontinansı olduğunun belirtilmesi halinde hasta alt bezinin Kurumca bedeli karşılanır

2017 – 2018 Yılı İçin SGK Hasta Alt Bezi Geri Ödemesi Ne Kadar, Kaç Bezin Parası Ödenir?

SGK (bağkur,emekli sandığı,ssk) günlük en çok 4 tane, iki ayda bir de 240 adet hasta bezinin parasını öder. BU ödemeyi kurumdan alabilmek için eczane veya medikalden aldığınız  bez için fatura almanı ve hastaneden aldığınız bez raporu, reçete, fatura (fatura arkasına alan kişi eksiksiz teslim aldım diyerek adını soyadını yazıp imzalayacak, satan da tamamı tahsil edilmiştir diyerek kaşesini basarak imzayalacak) ve talep dilekçesi ile ikametinizin bulunduğu sosyal güvenlik merkezlerine başvurmanız gerekir.

SGK bez parası hastalara iki ayda bir 2017 yılı için 169,90 T.L  ödeme geçer. 2018 Yılı için hasta bezi ödemesinin tahmini 182.00 TL civarı olacağını tahmin etmekteyiz. Burada hasta için tüketilen hasta bezin sayısı  kaç adet olursa olsun SGK şartları arasında en fazla günlük 4 bezin parasını geçmeyecek şekilde ve her yılın belirlenen tutarları oranında ödeme yaparlar. Örnekle izah edecek olursak hastanıza sizin kullandığınız bezin tutarı 400 TL civarı olsun SGK tarafından ödeme kapsamnına alınacak tutar 169,90 TL dir bunun geri kalanı size aittir.

Hasta Bezi Nedir ;  Yatağından kalkamayacak kadar hasta olan kişiler için kullanılması zorunlu hale gelen ve bir o kadarda msraflı olan ped şeklindeki hazır bezlerdir. Serilen ve bağlanan modelleri vardır.

Hasta Bezi Ödemesini Nereden Sorgular ve Ödemeyi Nasıl Alırım;

Ödemelerin kurum tarafından yapılıp yapılmadığını e-devlet üzerinden şifre ve bilgilerinizi girerek öğrenebilirsiniz. Ödemenin hangi bankaya veya postaneye ödendiğini yine aynı sayfadan öğremeniz mümkün. Sorgulama çin TIKLAYIN

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber
yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber