Mali Ajans

2018 SGK SSK ve Bağkur Cenaze Yardımı Ne Kadar Ödenir?

Cenaze ödeneği 2018 yılında tutar ne kadar olmuştur, cenaze yardımı alabilmek için ne gibi şartları yerine getirmek gereklidir ve 2018için ödenecek cenaze yardımı hakkında haberimizin detayında bilgi alabilirsiniz..

2018 SGK SSK ve Bağkur Cenaze Yardımı Ne Kadar Ödenir?
26 Eylül 2017 - 15:39

Vefat eden sigortalıların iş sahasında iş kazası sonucu veyahut iş hastalığı kapan kişinin ölümü ile yada malullük – yaşlılık aylığı alan kişilerin  vefat etmesi (ölmesi) durumunda ya da sigortalı halde çalışmakta iken işinden ayrıldığı tarihten itibaren bir yıl içinde hayatını kaybeden kişinin yakınlarına Bakanlar Kurulu tarafından yıllara göre belirtilen bağkur ssk cenaze ödeneği tarifesi üzerinden , sigortalının yakınlarının cenaze masrafları karşılaması amacı ile ödenen paraya cenaze ödeneği denilir..

SSK’lı ve BAĞKUR’lu CENAZE ÖDENEĞİ ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Cenaze ödeneği kurumdan almak için bir takım şartlar bulunur. Cenaze ödeneği almak için;

 • İş kazası, meslek hastalığı sonucu veya Sürekli iş görmezlik geliri, malullük ya da yaşlılık aylığı almakta iken veya
  Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm primi ödemiş olan sigortalının hak sahiplerine verilir.
 • 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm primi yatırmış olan sigortalı kişinin hayatını kaybettikten sonra hak sahiplerine cenaze ödeneği verilmesi için ölüm tarihinde sigortalı olma şartı aranmayacaktır.

cenaze-odenegi-ne-kadar-nasil-alinir

SSK ve BAĞKUR CENAZE PARASI KİMLERE ÖDENİR?

SGK tarafından yapılan cenaze yardımı ödemesi  vefat eden sigortalı kişinin karısına, karısı yok ise çocuklarına, çocukları da yok ise anne babasına, anne babası da yok ise kardeşlerine ödenmektedir. Eğer ölen sigortalının herhangibi yakını olmayıp veya cenazesinin kaldırılmasında bulunamayan yukarıda bahsettiğimiz kişilerin bulunmaması durumunda cenazenin başka bir kişi tarafından kaldırılmış ve bu durum belgelenmiş ise cenaze ödeneği bu kişilere ödenebilmektedir.

SSK – BAĞKUR CENAZE ÖDENEĞİ İÇİN NASIL BAŞVURU YAPILIR NASIL ALINIR?

Ölen sigortalının yakınları cenaze ödeneğini alabilmesi için ilk etapta durumu hastaneden alacağı ölüm halinin gösterir bir belge  ile bağlı bulundukları ilçedeki Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğüne cenaze yardımı için yazılacak bir dilekçe ile başvuru yapmaları gereklidir. Sigortalının vefat tarihi nüfus kütüğüne işlenmiş olup bu durum bir dilekçe ile beraber ilgili makamlarca hazırlanan bir ölüm belgesi ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumu na verilmelidir.

SSK – BAĞKUR CENAZE ÖDENEĞİ Ek-76 DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ NASIL YAZILIR.

Sgk tarafından sağlanan cenaze yarıdmı için yapılan dilekçeli başvuruda ölen kişinin sigorta veya emekli tahsis numarası, ödemeyi talep eden yakının adı soyadı, tc kimlik numarası ve adresini yazacağı bir dilekçe ile başvuru yapması gereklidir.

Icon

Cenaze Ödeneği Yardımı Dilekçesi 296.00 KB 10 downloads

Cenaze ödeneği yardımı için dilekçe nasıl doldurulur nereye verilir.. ...

2018 SGK SSK Bağkur Cenaze Yardımı Ne Kadar?

2017 yılı için 531,00 TL  ödenen cenaze yardımı 01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında vefat edenlerin hak sahiplerine 578.00 TL olarak ödeneceği tahmin edilmektedir.

Cenaze ödemleri yıllara göre;

 • 2018 yılı için 578.00 TL (Tahmini)
 • 2017 yılı için 531.00 TL
 • 2016 yılı itibariyle 489.00 TL
 • 2015 yılı itibariyle 449.00 TL
 • 2014 yılı itibariyle 415.00 TL
 • 2013 yılı itibariyle 386.00 TL
 • 2012 yılı itibariyle 363.00 TL
 • 2011 yılı itibariyle 328.00 TL
 • 2010 yılı itibariyle 308.00 TL olarak ödenmekteydi..

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber
yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber