Mali Ajans

2017 Kıdem Tazminatı Tavan Tutarı, Hesaplaması ?

2017 Yılında işten çıkarına birisi kıdem tazminatının ne kadar alabileceğini haberimizin detayında inceleyebilirsiniz.

2017 Kıdem Tazminatı Tavan Tutarı, Hesaplaması ?
06 Ekim 2017 - 14:56

Kıdem tazminatı, her 1 sene için 30 günlük ücret yani tazminatın alındığı yıl içerisindeki, aylık, brüt ücret üzerinden hesaplanır ve bir aylık ücretin, işçinin çalışma yılı ile çarpılması neticesinde ortaya çıkar. Çalışanın almış olduğu ücret içinde yer alan yol yardımı, yemek, ikramiyeler, primler, sağlık sigortası gibi tüm ödemeler de tazminat hesabına dahil edilir.

Kıdem tazminatı konusunda bir çok kişinin kabul gördüğü hata ise ; ne kadar olursa olsun çalışanın son aldığı brüt ücretin, çalışılan yıl ile çarpılması sonucu ulaşılan rakamın tamamının tazminat olarak alınacağı yönünde. Fakat kıdem tazminatı hesaplanmasında bir tavan tutar var ve alınacak tazminat bu tavanı aşmaması gerekiyor. Hesaplanacak tavan tutar mikarıda devlet tarafından tespit edilerek  her sene belirlenen rakam farklı tutarlardan oluşmaktadır. 2017 yılı için belirlenen kıdem tazminatının tavan tutarı 4.426,16 liradır.

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır bir örnekle anlatalım:

Çalışmış olduğunuz yerdeki aylık brüt ücretinizin 10 bin TL olduğunu ve aynı işyerinizde 8 yıldır sigortalı olarak çalıştığınızı düşünelim.  Şimdi siz kafanızdan hemen hesaba başlayarak alacağınız tazminat tutarını 80 bin TL (10.000 TL x 8 yıl) olacağını düşünüyorsanız hata yapıyorsunuz. İşyerinizden 8 yıl için hak ettiğiniz tazminat tutarı, 35.410 TL dir. (tazminat tavanı olan 4.426,16 x 8 yıl). Örnekten anlayacağınız üzere  ister 10 bin lira maaş alın, isterseniz de 15 bin TL; hak ettiğiniz tazminat hesaplamanız 2017 yılı için belirlenen tazminat tavan tutarı 4.426,16 TL– üzerinden hesaplanır.

Bir başka örneğide şöyle verelim: Son aldığınız brüt ücret 2.600 lira olsun ve işyerinde 10 yıldır çalıştığınızı varsayalım. Alacağınız kıdem tazminatı, 26 bin TL’dir (2.600 x 10 yıl = 26,000)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Maliajans.com sadece İnternet üzerinden yayınlanan gündem de bulunan vergi ve sgk mevzuat haberleri, işinize yarayacak pratik muhasebe bilgileri, ekonomi alanında haber
yapan mali haber sitesidir. Haber sitemize haber amaçlı abonelik ve kayıt tamamen ücretsiz olup, resmi kurum ve kuruluşlar ile hiç bir bağlantımız bulunmayan özel bir yayın ekibiyiz. Sgk Haber, Vergi Haber